les livres

سلام . تو این پست می خوام بهترین کتاب های فرانسوی برای کودکان و نوجوانان رو معرفی کنم که شما و حتی خودم دوست دارم اونا رو بخونم و از خوندشون لذت ببرم . البته این کتاب هایی که معرفی می کنم به درد کودکان و افرادی که دنبال کتاب های متوسط می گردند هم خوبه  و راشون میندازه! کتاب هایی که انتخاب کردم بیش تر به زمان حال نوشته شده اند و توشون خیلی از زمان های گذشته استفاده نشده تا خوندشون براتون سخت بشه و واژگانشم آسونه و می تونین خیلی راحت داستان رو بفهمین .

| بهترین کتاب های فرانسوی برای زبان آموزان مبتدی و کودکان

آشنایی با بهترین کتاب های فرانسوی مناسب سطح کودکان و نوآموزان زبان فرانسه

Le Petit Nicolas

یه سری داستان کلاسیک فرانسوی برای کودکان که در رابطه با ماجراهای نیکولا ، یه پسر فرانسوی که تو دهه شصت تو یکی از شهر های فرانسه زندگی می کنه ، هستش . در برگیرنده داستان های طنز آمیز کوتاه در مورد عشق اول نیکولا، ارتباطش با دانش آموزان دیگر و یا مشکلاتش با پدر و مادرش می باشد و پر از تصاویر زیباست . یکی از کتاب هایی هستش که خوندنش آسونه و معمولا بیشتر یادگیرندگان زبان فرانسه در ابتدا اونو خوندند ! 

 

Mes Premiers J’aime Lire

Mes Premiers J’aime Lire مجله ای هستش که به طور ویژه برای کودکان درست شده که یاد میده چطور بخونند و هدفش هم اینکه ، کودکان را  تبدیل به مشتاق کنندگان به خوندن کند ! داستان هاش کوتاه و شیرین هستند و دارای یه حلقه سی دی هم هست که می تونه مهارت شنیداری تونم تقویت کنه .

 

 J’aime Lire

J’aime Lire مجموعه دیگه هستش که توسط Bayard Jeunesse سردبیر Mes Premiers J’aime Lire ساخته شده است . این کتاب ها برای کودکان در سنین بالاتر نوشته شده و از ویژگی هاش اینکه دارای داستان ها و واژگان پیچیده تری هستش اما بازم واسه سطح مبتدی ، یه انتخاب عالی هستش . این کتاب ها متاسفانه دارای فایل صوتی نیستند .

 

Max et Lili

وقتی بزرگ بشم ، چیکاره بشم ؟ چه طور با مرگ سگ مجبوبم کنار بیام ؟ عاشق شدم ، حالا بایستی چیکار کنم ؟

اینا فقط چند تا ازسوالاتی هستش که لیلی و مکس تلاش می کنند تا تو این سری کتاب ها بهشون جواب بدن . زبان و شرایط روزمره باعث میشه  این سری از کتاب ها رو برای کودکان عالی کنه چرا که به زبان فرانسه داره حرف حق رو میگه که واقعا هستش !!

Bosley’s New Friends

Bosley’s New Friends یه کتاب دو زبانه هستش که در آن شما  ماجراهای بوسلی رو دنبال میکنین ، خرسی که در تلاشه تا بفهمه حیوانات دیگه چی میگن تا اینکه یاد میگره چطور با زبان آن ها حرف بزنه .

عبارات ساده، تصاویر، و ترجمه خط به خط آن را به یک کتاب بسیار عالی برای خوندن تبدیل کرده تا زبان آموزان فرانسه اونو بخونن و پدر و مادرانی که می خواهند بچه هاشونو در رابطه با اهمیت یادگیری زبان متقاعد کنند ، خوبه ! 

Fantomette

همه دارن در باره یه پارتیزان نقاب دار تو مدرسه Framboisy حرف میزنن .  فیسل، فرانسوا، بولوت و ایزابل تصمیم میگرن تا تحقیق کنند . آن چه که این گروه دوستانه نمی دونه اینکه پارتیزان ممکنه یکی از اونا باشه !!

 اگر چه تو نسخه های اصلیش ، تو سری های Fantomette  ، از زمان گذشته ساده استفاده شده اما تو ویرایش های تازه اش به طور کلی از زمان حال استفاده کرده تا اونو واسه خوندن آسون تر کنه .

 

Ratus

Ratus مجموعه کتاب های کودکانه فرانسوی هستش که به کار میره تا یاد بگیرین بخونین ! بر میگرده به ماجراهای Ratus ، یک موش عاشق پنیر که همچنین دوست داره که تو بازی ها تقلب کنه و هر جور ماجراجویی رو هم تجربه کنه .

Martine

سری کتاب های مارتین یک سری از کتاب های کودکانه فرانسه است که بسیاری از پسران و دختران فرانسوی باهاش بزرگ شده اند. هر کتاب به یک اتفاق تازه تو زندگی مارتین ، یک دختر کلیشه ای ساده و حومه شهری تو بریتانی ، اختصاص یافته است .

بهترین کتاب های فرانسوی برای زبان آموزان متوسط

آشنایی با بهترین کتاب های فرانسوی مناسب سطح نوجوانان و زبان آموزان میانه زبان فرانسهاینا کتاب هایی اند که خوندنشون کمی سختره چرا که توشون هم زمان گذشته ساده هست و هم واژگان پیجیده تر !! به عنوان یه زبان آموز ، شما به احتمال خیلی زیاد واقعا نیازی به زمان گذشته ساده ندارین تا یادش بگیرین چرا که تو یه زندگی واقعی و روزمره افراد خیلی کمی از زمان گذشته ساده استفاده می کنند .

در واقع ، همیشه این حرف استادم یادمه که بهمون میگفت : تو طول امتحاناتمون از این زمان استفاده نکنیم  چرا که ” بیش تر زبان آموزان وقتی از این زمان استفاده می کنند اشتباهات زیادی می کنند . ” اونا از افرادی که زبان مادریشون فرانسوی بود تقاضا می کردند تا از این زمان ( زمان گذشته ساده ) استفاده نکنند چرا که بیش از حد پیچیده هستش !

توصیه من : آن چه نمی فهمین رو برین ترجمه کنین اما سعی نکنین صرف زمان گذشته ساده رو حفظ کنین .

 

Le Petit Prince

اگر چه کتاب   Le Petit Prince یه کتاب واسه کودکان هستش اما واسه خوندنش یه انتخاب سخته اگه اولین باره که میخواین کتاب فرانسوی  بخونین . منو گیج نکنین ، یه کتاب باحاله و من خاطرات کودکانه زیادی باهاش دارم … حتی فیلماشم دیدم ! این کتاب پر از درس های زندگی و دوستی هستش مثل “On ne voit bien qu’avec le coeur, l’essentiel est invisible pour les yeux” ” ما تنها با قلب خوب می بینیم ، بقیه برای چشمان غیر قابل دیدن هستش . ” اما همچنین پر از واژگان و زمان های پیچیده  مثل گذشته ساده هستش که اصلا تو یه گفتگوی فرانسوی استفاده نمی شود .

واسه همینه که میگم صبر کنین و وقتی به سطح متوسط رسیدین اونو بخونین و از خونددنش لذت ببرین . اگه هنوز تو سطح مبتدی هستین و واژگانش براتون سخته یه نگاهی به فیلمش بندازین .

 

La belle lisse poire du prince de Motordu

آغاز کردن با عنوانش که در آن “lisse poire” ( گلابی صاف ) جایگزین “histoire” ( تاریخ ) می شود از نظر مشابه صدایی ! | لیس پواق ≈ ایس تواق |

این کتاب هزازران نفر از مردم فرانسه را با جناس و واژگان پیچ دار خودش شیفته کرده است . شاهزاده موقتودو تو یک chapeau ( کلاه ؟) زندگی میکنه و رو سرش یه chateau ( قلعه ) داره  و در تلاشه که از تمام واژگانی که که دارای همچنین شباهتی هستند ( صدایی ) استفاده کند . این کتاب ، یک کتاب خوبیه اگه به دنبال یه چالش هستین و به دنبال اینین که تمام واژگانی که از این نظر شباهت دارن رو گشف کنین اگر چه که ممکنه واقعلا از نظر معنی با هم تفاوت داشته باشن .

 

La sorcière de la rue Mouffetard et autres contes de la rue Broca

به عنوان یه کودک ، یادمه همیشه دوست داشتم داستان های مرموز  la sorcière de la rue Mouffetard ( جادوگر خیابان موفقتاق ) و داستان های دیگه که به مردمی که نزدیکی خیابان بقوکا تو پاریس زندگی می کنن اختصاص داده شده است .

بین یک جادوگر پیر که  یه دستور العمل واسه اینکه دوباره جوون بشه پیدا کرده ، اسکوبیدو ، یه عروسکی که میتونه آینده رو ببینه و داستان عجیب لوستوکقو ، این کتاب شما رو از صفحه اول تا آخرش مجذوب میکنه و باعث میشه فراموش کنین که اصلا شما دارین یه کتاب فرانسوی می خونین .

 

Les Contes du Chat Perché

دلفین و مرینت ، دو دختر مدرسه ای که تو یه مزرعه زندگی میکنن ؛ یکی شدن تا با صحبت کردن با حیوانات ، با ظلم وستم محض والدینشان کسانی که حیوانات رو به عنوان هیچ چیز می بینند و بیشتر از چیزایی که استفاده می شوند و واسه خوردن هستند بجنگند . این کتاب برای کودکان 4 تا 75 ساله نوشته شده است .و یکی از کتاب هایی که بیشتر کودکان فرانسوی اونو خونده اند.

 

Voyage au Pays des Arbres

چند تا خواننده  این کتاب رو ترکیبی از  کتاب های Le Petit Prince ( شاهزاده کوچولو ) و Le Seigneur des anneaux ( ارباب حلقه ها ) می دونند ، این کتاب شما رو دعوت میکنه تا یه پسر خسته رو دنبال کنین که تصمیم میگیره وارد یه جنگل مرموز بشه و تمام زندگی و  جادو های پنهان شده پشت درختان بلندش رو کشف کند .

پسر با سرعت با درختان دوست میشه و میفهمه که اونا خیلی بیش تر از یه تیکه چوب معمولی هستند .

 

Children’s books Forever

این وبسایت : Children’s book Forever

بهتون چند تایی داستان رایگان فرانسوی میده که توسط  Hans Wilhelm نویسنده معروف کتاب های کودکانه نوشته شده است . اغلب به چندین زبان موجود است ، این کتاب ها برای تمرین کردن فرانسوی تون ایده آل اند  و میتونین واژگان و تجربه تازه کسب کنین .

 

The French Experiment

سایت The French Experiment بهتون داستان هایی با فایل صوتی میده . برای نمونه شما اینا رو خواهید دید :

  • سه خوک کوچولو
  • گلدیلاک و سه خرس

  • جوجه اردک زشت

خب تلاش کردم تا بهترین کتاب های فرانسوی حال حاضر رو خدمتتون معرفی کنم … و احتمالا بیشتر این کتاب ها در کشور ایران موجود باشه و بتونین با خیال راحت ان ها را خریداری کنین خدا نگهدارتون .

| بیان کردن ایده و نظر در زبان فرانسه

 

یک پاسخ

  1. خیلی ممنون و سپاسگزارم به خاطر این مطلب مفیدی که قرار دادید ، من که بهره بردم از سایت های پیشنهادیتون که خیلی کاربردی و مفید بودند ، شاد باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن دیگر نویسه های تارنما